Hypnóza
Co to je hypnóza
Hypnóza je změněný stav vědomí. Klient za pomoci hypnoterapeuta vstupuje do uvolněného stavu, kdy si může snáze vybavovat vzpomínky a hlavně vytvářet nové zkušenosti. Cílem uvedení do hypnoptiského transu je nacházení řešení problémů. Řada potíží má své kořeny v nevědomí a běžnými způsoby s nimi nemůžeme pracovat. Hypnóza nám pomáhá lépe se dostat do nevědomých mechanismů a na této nevědomé úrovni pracovat na jejich přeměně a nacházení řešení vhodných pro konkrétního klienta.
Kdy volit hypnózu
Klienti se na hypnoterapeuta obvykle obrací se slovy "To je poslední možnost, vyzkoušeli jsme už všechno". Můžete ale přijít i dříve. Hypnóza je užitečným nástrojem v případě, že vědomě jste už pojmenovali vše, co se dalo, ale problém přetrvává. Pak je vhodné zapojit do úzdravného procesu změny také své podvědomí/nevědomí.
Potíže, které hypnóza řeší
Zakázkou na hypnózu jsou úzkosti, strachy, fobie (sociální fóbie, strach z pavouků, výšek atd.), hubnutí, lehčí stavy deprese, poruchy spánku. Psychosomatické projevy nadměrného nebo dlouhotrvající stresu lze úspěšně prostřednictvím hypnózy zvládnout a spustit samoúzdravné procesy. Více informací naleznete také zde.
Je hypnóza bezpečná?
Častá otázka klientů. Ano, hypnóza je bezpečná. Hypnoterapeut učí klienta do hypnózy vstupovat. Záhy klient zjišťuje, že je to jeho vlastní dovednost, které se učí a kterou může rozvíjet a využívat ku svému prospěchu. Dobrý hypnoterapeut Vás nejen zbavuje problémů pomocí sugescí, ale také Vás učí, jak si pomoci sám.
Zkušenosti klientky si můžete přečíst zde.
Je hypnóza v psychoterapii jako ve filmu?
Ve filmech často vidíme, že hypnotizér se člověka dotkne a ten pak udělá cokoli, co hypnotizér chce. V rámci psychoterapie využívá certifikovaný psychoterapeut / hypnoterapeut s psychologickým vzděláním a dlouhodobým výcvikem hypnózu jako jednu z možných metod psychologické práce. Klient je vtažen v hypnotickém stavu do svých vnitřních věcí a hledá své vlastní vnitřní zdroje pro řešení svých vlastních potíží. Jde o stav zvýšení soustředěnosti, zaujetí. Představy o hypnóze z filmů dodávají hypnóze závoj tajemna a mystiky. Do hypnózy může vstoupit každý, pokud sám chce. Psychoterapeuta je ale jistě velmi vhodné si vybírat dle vzdělání, výcviku, praxe a zkušeností.
Kde se můžete o hypnóze dozvědět více?
Přijďte na workshop Hypnóza - relaxace a práce podvědomí, kde se dozvíze co je to hypnabilita, vyzkoušíte si tu svou, naučíte se základní techniky práce s podvědomím a autohypnóze.
Reference
"Děkuji za pomoc při zvládnutí zdravotních problémů. Když jsem k Vám přišel, nevěděl jsem, co se se mnou děje, měl jsem mnoho různých zdravotních problémů - točení hlavy, vysoký tlak, píchání na hrudi, bolesti zad, byl jsem neustále unavený, nechtělo se mi mezi lidi. Díky Vám jsem si uvědomil, jak je důležité dělat věci pro sebe, starat se o sebe, nahradil jsem slovo "musím" za "chci". Po dlouhé době se cítím spokojený a šťastný."
"Na paní doktorku Navarovou jsem se obrátila ve chvíli, kdy jsem už nevěděla, co mám dělat. Vztah se mi rozpadal, v práci jsem měla problémy, pořád jsem jen plakala. Hypnóza mi pomohla načerpat novou energii a chuť do života. Našla jsem nový smysl svého života a teď jsem spokojená. A už pozoruji změněné reakce lidé z okolí na mě. Děkuji!"