Psychoterapie

Kdy psychoterapii vyhledat

Psychologa či psychoterapeuta vyhledejte, když nebudete vědět, jak vyřešit své osobní problémy, potíže ve vztazích, v rodině. Na psychoterapii začněte docházet také, když budete mít zdravotní potíže, ale lékaři nepříjdou na žádnou fyziologickou příčinu Vašeho problému. Pak je na snadě, že jde o problém psychiky.

Čím dříve se obrátíte na psychoterapeuta, tím lépe. Malý problém se řeší snáze a rychleji.

Co lze pomocí psychoterapie řešit

Mezi časté obtíže, se kterými se lidé na psychologa či psychoterapeuta obrací, jsou patří úzkosti, strachy, tréma, partnerské či obecně mezilidské problémy a řada dalších specifických potíží včetně psychosomatických (bolest hlavy, zvýšená únava, potíže se zažíváním apod.).

Další informace naleznete např. v článku na téma STRES.

Jak psychoterapeut pracuje

Psychoterapie pomáhá lidem zbavit se potíží, které je trápí. Za tímto účelem psychoterapeut při vedení terapie využívá psychologické prostředky, zejména rozhovor, ale i další techniky (malba, hudba, relaxace, drama, skupinová práce, hypnóza). Jde o proces úzdravy a nejdůležitějším faktorem je, aby klient sám se chtěl uzdravit.

Sezení trvá cca 50 minut. Setkání jsou zpočátku častější (co 14 dnů), později se mezidobí zvětšuje na asi 1 měsíc. Není neobvyklé, že dojde ke zlepšení velmi rychle (do 6 setkání), vždy záleží na problému a na daném člověku.

Jeden způsob práce psychoterapeuta naleznete v článku Všímavost v hypnoterapii.

Jakou metodu psychoterapie vybrat

V psychoterapii existují různé směry. Pro zjednodušení Vám představíme 2 základní - na řešení a na problém orientované. Pokud jdete na k psychoterapeutovi řešení orientovanému, budete se bavit o bodoucnosti, možnostech, jak si zařídit, aby se Vám žilo lépe. Jde o směry jako je systemika, Ericksonovská hypnoterapie, narativní směry, gestalt. Obvykle jde o kratší spolupráci (max. 20 sezení), systemici uvádí 3-6 sezení. Když půjdete k terapeutovi zaměřujícího se na problém, budete rozebírat minulost, asociovat. Jde o dynamické směry, známou psychoanalýzu apod. Rozsah terapie se počítá na roky.

Jak se psychoterapie liší od jiných forem práce si můžete přečíst v článku Hranice koučinku a terapie.

Reference

"Dobrý den paní doktorko Navarová, budou to za chvíli tři měsíce a stále jsem nekouřila. Už na to přes den ani nemyslím, pokud nepotkám někoho s cigaretou. Doma jsou na mě pyšní a už jen kvůli tomu bych nezačala znova. Sama jsem na sebe opravdu hrdá, ale největší poděkování stejně patří Vám. Nakopla jste mě. Děkuji! :o)"

"Děkuji za poradenské služby, díky kterým jsem si srovnala své životní priority, dokázala se uklidnit a najít vnitřní sílu a energii pro řešení problémů, které mi můj život přináší."